21Δεκεμβρίου “Χάρισε ένα βιβλίο,δυνάμωσε το φως”

Την 21η Δεκεμβρίου, τη μέρα του χειμερινού ηλιοστασίου για το βόρειο ημισφαίριο, τη μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου, το elniplex προτείνει να καθιερωθεί ως ημέρα ανταλλαγής βιβλίων με τους αγαπημένους μας, τους φίλους μας, τους μαθητές μας, τα παιδιά μας.

Afisa xarise 21 dekemvriou l

Το 6ο Νηπιαγωγείο συμμετείχε στη δράση του ΕΛΝΙΠΛΕΞ οργανωνοντας μια βιβλιογιορτή.

Όργάνωσε το δεντρόσπιτο και το μετέτρεψε σε υπαίθρια δανειστική βιβλιοθήκη.

Ολοι μαζί, εκπαιδευτικοί και μαθητές ανταλλάξαμε βιβλία μεταξύ μας. Βιβλία second hand που έφεραν τα νήπια από το σπίτι τους, στόλισαν την υπαίθρια δανειστική βιβλιοθήκη μας για να αλλάξουν χεράκια. Ένα Secret Santa με βιβλία είναι μια τέλεια ιδέα για τα Χριστούγεννα!

Αφηγήσεις διαδραστικές, αφηγήσεις κουκλοθεατρικές, αφηγήσεις με τον πρώτο λόγο στον… λόγο και τη φωνή, αφηγήσεις με τη δύναμη των εικόνων. Τα νήπια άκουσαν τη μεγαλόφωνη ανάγνωση βιβλίου στο χώρο της υπαίθριας δανειστικής βιβλιοθήκης.Το κίνημα της Μεγαλόφωνης Ανάγνωσης είναι παλιό, παγκόσμιο και δίνει αξία σε κάθε δυαδική+ σχέση όπου αναπτύσσεται μεταξύ ενός αφηγητή και ενός (τουλάχιστον) ακροατή.

Και του χρόνου ΕΛΝΙΠΛΕΞ

Πηγή:https://www.elniplex.com/