Θα πω ΑΝΤΙΟ, θα πω ΓΕΙΑ

Η σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της και τα νηπιάκια θα πούνε Αντίο στο Νηπιαγωγείο.
Στα πλαίσια της ομαλής τους μετάβασης στο Δημοτικό, πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο
όμορο σχολείο. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του δημοτικού και παρακολούθησαν
ένα δίωρο (γυμναστική και γλώσσα) με τους μαθητές της Α΄Τάξης, λέγοντας το πρώτο τους
Γεια στο μεγάλο σχολείο. Την ώρα της γυμναστικής έπαιξαν παιχνίδια συνεργασίας όπως «Το
αερόστατο» και στο μάθημα της γλώσσας η δασκάλα τους διάβασε από το ανθολόγιο την
ιστορία «Η πρώτη μέρα στο σχολείο» αλλά και “τα Τζιτζίκια” του Οδυσσέα Ελύτη. Τα παιδιά του δημοτικού τους είπαν πως ένιωσαν εκείνα την 1η μέρα (άγχος, αγωνία,φόβο χαρά), με ποιους τρόπους διαχειρίστηκαν αυτά τους τα συναισθήματα, δίνοντας πολύτιμες συμβουλές στα νήπια. Διάβασαν, σήκωσαντο χέρι τους για να πάρουν το λόγο και πήραν αντιγραφή για το σπίτι. Βγήκαν διάλλειμα και έφαγαν το κολατσιότους στο προαύλιο του Δημοτικού. Στο τέλος αντάλλαξαν δωράκια και έδωσαν ραντεβού για τον Σεπτέμβρη.